04 Eylül Bağ Bozumu

04 Eylül Bağ Bozumu.

04 Eylül 2017 Pazartesi:
Sevgili şarap severler geleneksel kendi şarabımızı Pazar günü yapacağız.

Plan şöyle ; Halikarnas önünden 18:30 da hareket ile, anayoldan Oasis, Konacık, Ortakent üzerinden bağbozumunu sevgili dostlarımızın Gümüşlükteki Bağlarında yapacağız.

18;35 gibi gibi bağa varıp üzüm toplayacağız. Öncesinde çeşitli ikramlıklara şaraplar eşlik edecek.
Üzümler “Shiraz ” Herkes 20 kg üzüm toplayacak . Bağ tamamen açık havada ve hiç gölge yok. Gelecek olanlar güneşe karşı önlem almalı ve yanlarında hazır şapka, üzüm toplama ritüline uygun sepet , spor ayakkabı, fotoğraf makinesi vb… eşyaları almalarında fayda var.
Üzümler toplandıktan sonra ezilecek ve cibre çıkarılacak , bu ezilmiş üzümleri yani “cibre”yi de yanımızda getirdiğimiz bidonlara dolduracağız. Bu andan itibaren de şarap oluşmaya başlayacak tabii ki. Üzümün kabuğu patladığında ortaya çıkan bir etkenden dolayı önce maserasyon sonra fermantasyon hemen başlıyor.

Üzüm toplama ve cibre çıkartma işlemi en fazla 1 saat kadar sürecektir. Sonra bidonları araçlara koyup hep birlikte dönüşe geçeceğiz.

Genellikle en az 20 kilo üzüm topluyoruz ve bu 20 kilo üzümden sıkıldığında da 10-13 kilo kadar şarap elde edilebiliyor.

Ücret : 120 TL Üzümler , Cibre haline dönüştürme işlemi, şarap ve ikramlar, cibrenin konulduğu bidonlar, şarap mayası, dezenfekte için sodyummetabisülfit solüsyonu ücrete dahildir.

İlerleyen günlerde , bu etkinlik için nelerin gerektiğini , malzemeyi (su damacanası, hava kilidi, serum hortomu, ince tülbent) kendi şarabımızı nasıl yapacağımızı tüm detayları ile yazacağım.

Evet , bu sene dördüncüsünü yapacağımız geleneksel “bağ bozumu ve kendi şarabını yapma” etkinliğimizde görüşmek üzere ağzımızın tadı bozulmasın diyoruz.Önerdiğimiz Guletler

Önerdiğimiz Guletler.

Yacht Holidays in Greece, Turkey & Adria
>