Covid 19 Önlemleri

Covid 19 Önlemleri

Covid 19 Önlemleri.

Coronavirüs sonrası kademeli olarak normalleşme sürecinde sağlık açısından en uygun tatil seçeneği hangisidir ?
Özel tekne kiralayarak mavi yolculuk yapmak sağlığınız açısından tatil alternatiflerinin en üst sıralarda yer almaktadır.

Yat tatilinin ne gibi avantajları vardır ?
Her şeyden önce kiralayacağınız yatta yalnızca aileniz , yakın çevreniz ve sağlık durumundan emin olduğunuz bireylerle bir arada olursunuz. Otel ya da tatil köylerindeki gibi diğer insanlarla etkileşime girmeden , ortak alan kullanmadan , tüm tatil boyunca hiç kimseyle temas kurmadan tatilinizi güven içinde geçirebilirsiniz.

Tekneler çocuklar ve bebekler için güvenli midir ?
Tüm teknelerimiz yetkili kurumlarca belirlenen güvenlik ve emniyet şartlarını karşılayacak donanıma sahiptir. Çocuklar ve yetişkinler için can yelekleri , acil durumlarda kullanılacak sallar, yangın tüpleri ve diğer ekipmanlar düzenli aralıkla kontrol edilip sertifikalandırılır. Tekne her an görünmez kazalara mahal verebilecek ekipmana sahip olduğu için özellikle seyir esnasında ebeveynlerin çocukları ve bebekleri müşahede altında tutmaları hayati önem taşımaktadır. Deniz kanunlarına göre teknelerde yaş gözetmeksizin her birey ''yolcu'' olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple mavi yolculuk planınızı yaparken grup sayınızı çocuk ve bebekleri de hesaba katarak yapmanız gereklidir. Teknelerin kapasite fazlası yolcu alması kesinlikle yasaktır.

Yüzme bilmiyorum , deniz fobim var yine de Mavi Yolculuk'a çıkabilir miyim ?
Kesinlikle evet. Tüm yatlarımızda can yeleklerimiz ve acil durumlar için kurtarma teçhizatlarımız bulunmaktadır. Yüzme molası için demirlenen koylarda başta kaptanımız olmak üzere mürettebatımızın gözetiminde can yeleğiyle denize girebilirsiniz. Yüzme bilmeyen ya da deniz fobisi olan misafirlerimize servis botlarımızla koylarda kıyılara ve sığ sulara götürebilme imkanımız vardır. Senelerdir birçok yüzme bilmeyen misafirimizi yatlarımızda ağırlayıp evlerine iyi bir yüzücü olarak uğurladık.

Coronavirüs'e karşı yatlarda ne gibi önlemler alınmaktadır ?
Üyesi olduğumuz Türk Yat Acenteleri Birliği Derneği ( TYBA ) bu konuda aldığı ortak kararla tüm yatlarda her misafir değişiminde dezenfekte ve hijyen işlemlerini zaruri kılmıştır. Barbaros Yatçılık olarak tüm tekne personelimize düzenli olarak Covid 19 testleri yaptırıp yatlarımızı her tur öncesi hijyen kurallarına uygun bir şekilde hazırlayarak misafirlerimizi ağırlamaktayız.

Yatlarda kapasite ile ilgili bir kısıtlama olacak mı ?
Liman Başkanlıklarından aldığımız bilgilere göre ticari yatlar için bir kısıtlama söz konusu olmayacaktır. İlgili kapasite sınırlamasının günlük tur teknelerinde olabileceği ön görülmektedir. Kısıtlamayla ilgili herhangi bir değişiklik olması durumunda sizleri resmi yazıları da paylaşarak bilgilendireceğimizden şüpheniz olmasın.

Teknelerdeki mutfaklarda hijyen koşulları ve yemek servisleri nasıl oluyor ?
Her teknemizde standart olarak bir aşçı mevcuttur. Aşçılarımıza ilgili makamlarca yapılan portör muayeneleri sonrası resmi belgeler verilmektedir. Teknelerde mutfaklar genelde misafirlerimizin de görebileceği ve diledikleri zaman girip kontrol edebilecekleri yerlerdedir. Tüm öğünler misafirlerimizin tabaklarına ikram edilir ve ortak kepçe , kaşık vb gereç kullanılmamaktadır. Mutfak gereçlerimizin sterilizasyonu da daha etkin ve sık biçimde sağlanmaktadır. Mutfaklarımız tüm misafirlerimizin kullanımına açık olup dileyen herkes istediği zaman girip yemek konusundaki maharetlerini aile bireyleri ve arkadaşlarına gösterebilir.

Yemek ve içecek alışverişimizi kendimiz yapabilir miyiz ?
Misafirlerimiz; tercih ettikleri market , kasap ve manavlardan diledikleri miktarda , diyet tercihleri ve damak tatlarına uygun istedikleri marka ürünleri almakta serbesttir. Bunun için hiçbir kısıtlama yoktur.

Hangi rotayı tercih etmeliyiz ?
Bodrum çıkışlı turlarda Gökova ve Hisarönü Körfezi , Marmaris çıkışlı turlarda ise Fethiye ve Datça rotaları sizlere tavsiyemizdir. Bu rotalarda kalabalık limanlara girmeden , kimselerin olmadığı bakir ve izole koylarda tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Demirleyeceğiniz koylarda başka yatlar olsa dahi aranızda metrelerce uzaklık olacağı için sosyal mesafe endişesi de taşımanızı gerektirecek bir durum söz konusu olmayacaktır.

Tekneyle Yunan Adaları'na gitme şansımız var mı ?
Yunan Adaları'na gitmeyi düşünen misafirlerimize Bodrum çıkışlı teknelerimizi önermekteyiz. Konum itibariyle özellikle Kuzey ve Güney 12 Adalar'ın ortasında olan Bodrum sizler için en uygun liman olacaktır fakat Yunan Adaları turlarında konaklamalar ekseriyetle limanda yapılmaktadır. Türk sularındaki sakin koylarda konaklama şansı Yunan Adalarında pek yoktur ilaveten tüm adalarda ilave liman vergileri de misafirlerimiz tarafından karşılanmaktadır. Türk sularındaki özel marinalar dışındaki liman ücretleri fiyata dahildir.

Daha önce hiç mavi yolculuk tecrübemiz olmadı. İlk yat tatili deneyimimiz olacak.
Daha önce hiç mavi yolculuk tecrübesi olmayan misafirlerimize rezervasyon öncesi ve sonrası tarafımızca her türlü profesyonel destek sağlanmaktadır. Aklınıza gelen tüm soruları çekinmeden bizlere yöneltebilirsiniz. Tüm sorularınızı samimiyetle cevaplayacak ve sizi her konuda yönlendirecek Barbaros Yatçılık'ın tecrübeli ekibine telefon , mail ya da web sayfamızda yer alan interaktif sohbet vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Taleplerinize istinaden sizlere en uygun tekne ve rota alternatiflerini sunacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

Yatlarda sigorta var mı ?
Tüm yatlarımız otoritelerce belirlenen ve zorunlu olan sigorta kapsamındadır.

Deniz tutması , klostrofobi ya da uyku apnesi gibi sorunları olan misafirler için tekne tatili uygun mudur ?
Her şeyden önce tekne hareketli bir platformdur. Özellikle seyir esnasında hava şartlarına da bağlı olarak teknede hafif sallantı ve yalpalamalar olacaktır. İlk defa tekne tatili yapacak ya da herhangi bir deniz aracı deneyimi yaşayacak misafirlerimizde kısa süreli deniz tutması gözlemlenebilir. Elbette bu kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur. Deniz tutmalarına karşı bileklik ya da hapları tur başlangıcından önce herhangi bir eczaneden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Tekne kamaraları ortalama 6 ila 10 m2 arası ebatlardadır. Kapalı ortamlarda uzun süre kalmaktan rahatsız olan misafirlerimiz hava şartlarına göre pike , battaniye ve yastıklarını da alarak güvertede yıldızlar altında deliksiz bir uyku çekebilirler.

Uyku apnesi olan misafirlerimiz 12 V veya 24 V güçle çalışan medikal cihazlarını yanlarında getirmesi durumunda sıkıntısız bir tatil geçirebilirler. Teknelerimizde 220 V enerji sağlayan jeneratörler de vardır lakin geceleri aralıksız çalışması hem gürültüden hem de teknik sebeplerden ötürü mümkün değildir. Telefon , diz üstü bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarınızı gün içerisinde şarj edebilme imkanınız vardır.

Yacht Holidays Specialist