Kuzey 12 Adalar Turu (II)

Kuzey 12 Adalar Turu (II).

1. GÜN: KOS (İSTANKÖY) Tekneye yerleştikten sonra limana çok yakın olan Lambi Plajı'nda kısa bir yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Kos, gece hayatıyla ünlü adalardan biridir. Nafklirou adı verilen barlar sokağı oldukça kalabalık, canlı ve renkli bir sokaktır.
2. GÜN: PSERİMOS Sabah erken saatlerde sessiz, sakin, ticari kaygılardan uzak, cennet köşesi Pserimos’a doğru yola çıkılır. Tüm yemek molaları ve geceleme adanın koylarında yapılır.
3. GÜN: LEROS Bugünkü durağımız, birçok koy ve köyü ile dağlık, yeşil, güzel bir ada olan Leros olacak. Adaya varmadan Xerokampos'da öğle yemeği ve yüzme molasından sonra Lakki Limanı veya doğudaki Agia Yat Limanı’na giriş yapılır. Adanın merkezi olan Platonos dik merdivenleri, dar sokakları ve çiçek bahçeleri ile gezinti için oldukça keyifli bir bölgedir. Platanos’tan 300 basamak çıkarak Leros Kalesi’ni görebilirsiniz! Kiralayacağınız bir bisikletle veya yaya olarak adayı keşfe çıkabilirsiniz.
4. GÜN: PATMOS Erken saatlerde küçük ama en iyi bilinen Yunan Adaları’ndan birisi olan Patmos Adası’na doğru hareket edilir. Ada çevresindeki müsait koylardan birinde yüzme molası verilir. Patmos, İncil’in son bölümünün (Vahiy) Aziz John tarafından yazıldığı ve bu nedenle Ege’nin Kudüs’ü olarak tanınan bir yerdir. Şehir merkezine hâkim bir tepedeki Aziz John Manastırı, Kariye (Chora) Köyü ve aslında bütün ada âdeta inanç ve bağlılığın sembolü gibidir. Mitolojiye göre Patmos, Zeus’un avcılık ve genç kadınların tanrıçası olan kızı Artemis’e hediyesiydi. Antik dönemde Artemis’e ibadet ediliyordu. Aziz John Manastırı onun tapınağı üzerine inşa edilmiştir. Kahvaltıdan sonra manastırlara doğru bir gezi yapılabilir. Akşam yemeği ve geceleme yine burada gerçekleştirilir.
5. GÜN: LİPSİ Lipsi Adası’na hareket edilir. Lipsi’nin önündeki küçük adalardan herhangi birinde yüzme molası verilir. Lipsi’de Platis Giolis gibi birçok kristal mavisi sulara sahip plajlar mevcuttur. Beyaz evleri, birçok kafeterya, taverna ve restoranların bulunduğu güzel bir meydanı olan şehir merkezi, adada bulunan küçük doğal limanda yer almaktadır. Catopanaghia (7. yy.) ve Panopanaghia (15. yy.) kliseleri görülmeye değerdir.
6. GÜN: KALİMNOS ( KİLİMLİ ) Adanın çevresinde güzel bir koyda yüzme molası verilir. Öğleden sonra adanın merkezi olan Pothia Limanı’na girilir. Yüzyıllardır ada halkının geçimini süngercilikle sağladığı bu adada Massouri, Mirties ve Vlyhadia gibi güzel plajlar bulunmaktadır.
7. GÜN: KOS Sabah erkenden Kos Adası’na varacağız. Geceleme Kos Limanı’nında yapılacaktır.
8. GÜN: KOS Kahvaltıdan sonra 10:30'a kadar tekneden ayrılabilirsiniz.


Önerdiğimiz

Guletler.

>